3D printēta māja - būvniecības (r)evolūcija

Kāpēc daudzās pasaules valstīs ir tāda interese par 3D printētām mājām? Tam ir vairāki galvenie iemesli. Pirmkārt, ekonomiskais izdevīgums, - "pa vecam" būvētas mājas izmaksas ir vairākas reizes augstākas nekā līdzvērtīgai 3D printētai mājai. 3D drukātas mājas izmaksas pamatā sastāda iekārtas, - milzīga 3D printera, - piegāde uz būvniecības vietu un darbināšana, drukas materiāls - ātri cietējošs betona maisījums vai kas līdzīgs, un dažu 3D iekārtas darbību un sasitītos procesus kontrolējošu darbinieku algas. Turpretī klasiski būvētai mājai nepieciešami daudzi celtnieki un palīgstrādnieki, dažnedažādu būvmateriālu piegāde lielākās un mazākās porcijās, būvmateriālu maisīšanas/sagatavošanas tehnika un citas  būvdarbiem nepieciešamas ierīces.

3D House Printer 02

Būtisks ietaupījums 3D printētām mājām ir arī uz būvēšanai patērētā laika rēķina, jo būves 3D printēšanas process ir daudzkārt vienkāršāks un ātrāks, salīdzinot ar klasisko būvēšanu. Salīdzinot šobrīd pasaulē pabeigtos un sāktos 3D printētu būvju projektus, redzams, ka vidēja izmēra 1-stāva ģimenes mājas ap 100 m2 platībā pamatus un sienas ir iepējams nodrukāt pat pāris dienu laikā. Būvējot klasiski, šis process aizņems nedēļas un pat mēnešus.

Otrkārt, jaunas dizaina iespējas salīdzinot ar klasisko būvniecību. Ļaujiet vaļu savām fantāzijām un aizmirstiet par "kastītēm" un 90 grādu leņķiem, - 3D drukātas betona sienas var būt veidotas dažnedažādās līknēs un savijumos (līdz zināmai saprāta robežai, protams!), nezaudējot būves strukturālo stiprību. Jo stilīgāk, jo labāk, - un tas viss būtiski nesadārdzina 3D būvniecības izmaksas. Būvējot klasiski, daudzas šādas arhitekturālas "izvirtības" ir vai nu neiespējamas, vai baisi dārgas.

Treškārt, 3D printētas mājas var būt daudz draudzīgākas apkārtējai videi. Tās pat var būt vidi attīrošs faktos, jo 3D celtniecībā ir iespējams izmantot gan parastās celtniecības atkritumus, gan veidot maisījumus no plastmasas, zemes, pelniem putekļiem un līdzīgiem visur atrodamiem "piemēslojumiem".

Un, visbeidzot, ārpuszemes potenciāls. NASA jau sen plāno pielietot 3D printēšanu Marsa koloniju būvēšanai. ESA nesen piesaistīja arhitektu Normanu Fosteru, lai izstrādātu Mēness izpētes bāzes projektu, ko varētu 3D printēt, izmantojot Mēness augsni. Ja un kad mēs beidzot varēsim pārceļot dzīvot uz citu planētu, varam diezgan droši paļauties, ka 3D printēšana būs galvenais būvju konstruēšanas veids.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account