+371 22384751 [email protected] DD 11:00-18:00 BD 12:00-16:00

Interesantākie 3D printējamu māju projekti

Nu jau kuro gadu bieži dzirdam jautājumu, - "ko tad īsti var drukāt ar 3D printeri?". Atbilde ir vienkārša, - gandrīz visu. Var drukāt pat mājas, ja vien 3D printeris ir gana liels. Patiesībā lielu un mazu māju un citu būvju 3D printēšana pasaulē jau notiek pilnā sparā.

Visiem priekšā, kā jau tas jaunu tehnoloģiju testēšanā ir pieņemts, ir ķīnieši, taču arī rietumi nesnauž. Šobrīd pasaulē ir vairāki desmiti pabeigtu projektu un vēl daudzi projekti koncepcijas vai realizācijas stadijā. Raksta turpinājumā iepazīstināsim Jūs ar visinteresantākajiem no tiem.

Urban Cabin

Vieta: Amsterdama, Nīderlande.

Specifikācija: 8 m2 platība, 25 m3 tipums

Izgatavošanas gads: 2016

Arhitekti: DUS Architects.

3D printētā Urban Cabin ir mazs atpūtas "stūrītis" Amsterdama vidū. Urban Cabin ir daļa no pētījumu projekta, kas vērsts uz kompaktu un ilgtspējīgu mājokļu risinājumiem pilsētvidē. Nelielā 3D printētā Urban Cabin ietver verandu un dīvānu, kas ir pārveidojama par divguļamo gultu. Urban Cabin ir radīta izmantojot FFF 3D printēšanu no ilgtspējīgiem bioplastmasas materiāliem. Tās mērķis ir demonstrēt 3D printēšanas iespējas katastrofu seku likvidēšanas gadījumos un pagaidu funkcionālām apmešanās vietām. Mazā māja atrodas bijušajā industriālajā zonā un aizņem tikai 25 m3. Komplektā ar māju ārpusē ir pieejama arī vanna.

urban cabin 01

Kanāla Māja

Vieta: Amsterdama, Nīderlande.

Specifikācija: augstums 16 m, platums 6 m

Izgatavošanas gads: 2017 (nav pabeigts)

Arhitekti: DUS Architects.

3D printētā Canal House ir daļa no DUS Architects trīs gadus vadītā publiskā projekta "Research and Design by Doing". Šī projekta starptautiskā komanda strādā kopā, lai izprintētu 3D pilnizmēra kanāla ēku Amsterdamā. Šajā ēkā būs 13 istabas, no kurām katra sastāvē no dažādiem 3D drukātiem elementiem. Katrs numurs atainos jaunāko pētījumos gūto informāciju par formu, struktūru un materiāliem. Ēka tiks ražota ar KamerMaker 3D printeri, kas izdrukā mājas istabu pa istabu.

KamerMaker 3D printeri ir izstrādājis DUS un Ultimaker. 6 metrus garais 3D printeris izmanto bioplastmasas, kas izgatavotas no 80% augu eļļas, kas nozīmē, ka izmantotais materiāls ir izturīgais, noturīgs un 3D printēšanas procesā kūst salīdzinoši zemā temperatūrā (170 grādi pēc Celsija)

canal house 01

canal house 02

Office Building

Vieta: Dubaja, AAE.

Specifikācija: 240 m2

Izgatavošanas gads: 2016

Arhitekti: Gensler, structural work by Thornton Tomasetti and Syska Hennessy.

Šo 3D printētais biroju izstrādāja Genslers Apvienoto Arābu Emirātu Nacionālajai komitejai kā Dubai Futures Foundation galveno mītni. Tā saucamais "Nākotnes birojs" galvenokārt kalpo kā sanāksmju telpa pasākumu viesiem no visas pasaules. 3D printētais birojs ir pilnībā funkcionāla ēka ar elektrības, ūdens, telekomunikāciju un gaisa kondicionēšanas sistēmām.

3D printētā māja ir ražota Winsun rūpnīcā Šanhajā, Ķīnā, pēc daļu printēšanas tās tika nosūtītas uz Dubaju. Projekts samazināja iespējamās darbaspēka izmaksas par 50-80% un būvniecības atkritumus par 30-60%. Tiek uzskatīts, ka šis projekts bija katalizators Dubajā notiekošajā 3D printēšanas būvniecības revolucijai.

Office Building dubai 01

Office Building dubai 02

Apis Cor

Vieta: Krievija.

Specifikācija: 38 m2

Izgatavošanas gads: 2016

Arhitekti: Apis Cor & PIK

Šī 3D printētā māja atrodas aptuveni 100 km uz dienvidiem no Maskavas un līdz šim tas ir bijis viens no populārākajiem 3D printēšanas projektiem 2017. gadā. Apis Cor projektu padara unikālu tas, ka visi galvenie komponenti tiek 3D printēti uz vietas ar betona materiālu. Šāda veida mobilitāte samazina transporta un montāžas izmaksas. Papildus tam, kopējais 3D printēšanas laiks esot bijis tikai 24 stundas.

Izmantojot cieto elementu un šķidā poliuretāna maisījumu, Apis Cor spēja izveidot mājas siltumizolāciju uz vietas. Šīs 3D apdrukas mājas interjers ir mūsdienu stilā ar koka grīdas segumu un aprīkots ar modernu tehniku. Galīgais rezultāts ir dzīvojamais nams, kas ir veidots kā rotors. Saskaņā ar Apis Cor informāciju, šīs 3D printētās mājas pašizmaksa ir tikai 10134 $.

apis cor 01

apis cor 02

MIT's Digitālā Konstrukciju Platforma

Vieta: Mountain View, Kalifornija, ASV.

Specifikācija: 15 m diametrā, 1,6 m augsta sfēriska būve

Izgatavošanas gads: 2017

Arhitekti: MIT

Atpakaļ 2017. gada aprīlī MIT pētnieki atklāj pasaulei savu autonomo celtniecības sistēmu. Šīs milzīgā 3D printera demonstrācijas laikā komanda pusdienas laikā no nulles izprintēja sfērisku konstrukciju. Šī struktūra ir aptuveni 50 pēdas diametrā un vairāk kā 12 pēdas augsta, un tika uzcelta no izolācijas putu materiāla. Šīs oriģinālās pieejas mērķis ir samazināt ražošanas laiku un resursus, kas nepieciešami, lai izveidotu dzīvojamās struktūras.

Pētnieki pašlaik vēlas pilveidot autonomo platformu, lai tā būtu saderīga ar plaši piejamiem zemes materiāliem, piemēram, netīrumiem un ledus. Galīgais mērķis ir panākt, lai šī celtniecības tehnika darbotos kopā ar Māti Dabu, nevis pret to.

MITs Digital Construction Platform 01

Villa Ķīnā

Vieta: Ķīna.

Specifikācija: 400 m2

Izgatavošanas gads: 2016

Arhitekti: HuaShang Tengda

3D printēto divstāvu villu izveidoja HuaShang Tengda. Printējot uz vietas, visas 400 kvadrātmetru villas izgatavošana ilga tikai 45 dienas. HuaShang Tengda vispirms uzcēla villas rāmi un pēc tam turpināja betonu drukāšanu ar savu pielāgoto 3D printēšanas sistēmu. Sienas, kuru biezums ir 250 mm, ir izgatavotas no 20 tonnām C30 klases betona, padarot būves struktūru ļoti izturīgu. Seismisko pārbaužu aprēķini atklāja, ka 3D printētajai villai jāspēj izturēt astoņu ballu pēc Rihtera skalas stipru zemestrīci. Šis projekts ir palīdzējis HuaShang Tengda nostiprināties konkurencē ar citu Ķīnas 3D būvju printēšanas smagsvaru Winsun.

Villa in China 01

Pret zemestrīcēm noturīgas modulāras mājas

Vieta: Ķīna.

Specifikācija: 500 m2

Izgatavošanas gads: 2015

Arhitekti: Zhuoda Group

Šie mājokļi sastāv no gataviem moduļiem, no kuriem 90% tika 3D printēti Zhuoda grupas rūpnīcā un pēc tam vesti uz būvlaukumu. To montāža ilga trīs dienas. Saskaņā ar kompānijas datiem, 500 kvadrātmetru villu var pilnībā uzbūvēt 15 dienās. Kaut gan Zuoda neatklāj, kādu materiālu maisījumu viņi izmantoja, lai izgatavotu 3D printētos mājas moduļus, viņi apgalvo, ka struktūras ir pietiekami stipras, lai izturētu zemestrīces līdz pat 9 ballēm pēc Rihtera skalas. Uzņēmums ir izteicis drosmīgus apgalvojumus par savu projektu, norādot, ka šīs 3D drukātās mājas ir veidotas tā, lai tās stāvētu 150 gadus jebkurā pasaules klimatā.

Earthquake Proof Modular Homes 01

Philippines Hotel

Vieta: North of Manila, Philippines.

Specifikācija: 130 m2

Izgatavošanas gads: 2015

Arhitekti: Lewis Yakich, owner of the hotel and material science engineer

Šis viesnīcas paplašinājums tika izveidots ļoti populārajā Lewis Grand viesnīcā Filipīnās. Paplašināšanas projekts ietver 3D printētas guļamistabas, dzīvojamo istabu un džakuzi. Konstrukcijas speciāli šim projektam izstrādāja pats Jakits, kurš to sauc par "vēl nepabeigtu darbu". Viņš izstrādāja 3D printeri ar 3D speciālista Andreja Rudenko palīdzību. 130 kvadrātmetru paplašinājuma 3D drukāšana aizņēma 100 stundas. Jakits drukāja jauno viesnīcas daļu ar smiltīm ar vulkāniskajiem pelniem, kā rezultātā veidojas stiprākas sienas un uzlabots savienojums starp slāņiem. Viņš apgalvo, ka projekts viņam ietaupīs 60% no būvniecības izmaksām. Diemžēl Lewis Yakich mysteriously izzuda pēc biznesa tikšanās 2015. gadā, un kopš tā laika tas nav sasniedzams.

Philippines Hotel 01

Pirmā 3D printētā pils

Vieta: Minesota, ASV.

Specifikācija: 3x5 m

Izgatavošanas gads: 2014

Arhitekti: Andrey Rudenko

Šo iespaidīgo 3D drukāto pili izveidoja 3D Concrete House Printer izstrādātājs Andrejs Rudenko. Rudenko 3D printēšanas iekārta spēj drukāt betona slāņus pat tikai 10 milimetru augstumā un 30 milimetru platumā. Tas nodrošina izcilas detaļas katrā atsevišķā slānī, it īpaši, ja runa ir par betona 3D drukāšanu. Smalkā detalizācija padara 3D drukātās pils dizainu neticami gludu un elegantu. Pēc šī projekta pabeigšanas 2014. gadā novatoristais ražotājs paziņoja, ka sāks printēt pilnizmēra mājas.

3d castle 01

Shamballa Ciemats

Vieta: Massa Lombarda, North Italy.

Specifikācija: vairāki simti kvadrātmetru

Izgatavošanas gads: 2016

Arhitekti: Wasp

Shamballa ciemats būs pirmais ciemats, kas pilnībā izveidots ar 3D printeri. WASP izveidoja vienu no saviem milzīgajiem BigDelta 3D printeriem, lai izveidotu vienu māju pēc otras uzreiz būvniecības vietā. 12 m augstā BigDelta ir jāpārvieto uz nākamo vietu, kad ir pabeigta 3D printētā māja. 3D printētās mājas ir izgatavotas no dubļiem vai māliem un augu šķiedrām armatūrai. Wasp nolēma izmantot uz vietas pieejamos materiālus, jo tas atstāj mazu ietekmi uz apkārtējo vidi, un labo izolācijas īpašību dēļ. Pārsteidzoši, bet pirmās 3D printētās mājas celtniecība pašizmaksa bija tikai 48 eiro, nerēķinot 3D printera uzstādīšanas un darbības izmaksas.

Shamballa Village 01

Upstate New York māja

Vieta: Upstate New York, ASV.

Specifikācija: vairāk kā 731 m2

Izgatavošanas gads: 2014 – šobrīd

Arhitekti: D-Shape Enterprises and NYC architect Adam Kushner

Šis iespaidīgais 3D printētais īpašums tiek veidots, izmantojot itāļu 3D printēšanas pionieri Enrico Dini, D-Shape Enterprise dibinātāju. NYC arhitekta Adam Kushner projektētā konceptuālā māja tiks veidota izmantojot viņa firmas jaunākās 3D printēšanas tehnoloģijas. Šis vērienīgais projekts tiek būvēts 5 akru īpašumā Ņujorkas pašvaldībā, ko iegādājās Kushners un viņa sieva. Papildus 3D drukātajai struktūrai ir pieejams peldbaseins, burbuļvanna un automašīnu garāža.

D-Shape drukāšanas process sākas, savācot smiltis, putekļus un granti. Šos izejmateriālus sajauc ar magnija bāzes saistvielu, lai izgatavotu printējamu celtniecības materiālu. Šis liela izmēra 3D printeris spēj drukāt "celtniecības blokus" 6x6 metru kuba izmēros. Būvniecība joprojām turpinās, bet komanda cer pabeigt visu līdz 2017. gada beigām.

Upstate New York House 01 

AMIE Demonstrācijas projekts

Vieta: Oak Ridge, Tennesse, ASV.

Specifikācija: 38x12x13 pēdas liela būve ar pievienojamu ar hībrīdo transportlīdzekli

Izgatavošanas gads: 2015

Arhitekti: Department of Energy, Oak Ridge National Laboratory

Šis īpašais projekts sastāv no vairāk nekā tikai 3D printētas mājas. Oak Ridge National Laboratory Enerģētikas departamentā tika izveidota Additive Manufacturing Integrated Energy (AMIE) demonstrācija. Viņu mērķis bija pievienot hibrīda elektrisko transportlīdzekli saules enerģiju izmantojošai ēkai, izveidojot integrētu enerģijas sistēmu.

Gan mobilo māju, gan automašīnu ražoja ORNL BAAM 3D printeris no ar oglekļa šķiedru stiprināta polimēra materiāla. Šis lielizmēra 3D printeris, kas izstrādāts kopā ar Cincinnati Inc, spēj printēt objektus, kuru lielums ir 20x12x6 pēdas. Ar saules enerģijas blokiem aprīkoto ēku izstrādāja arhitektu birojs Skidmore, Owings un Merrill, un uzbūvēja Clayton Homes. 3D printētais hibrīdais transportlīdzeklis var nodrošināt māju ar enerģiju naktī, bet saules bateriju paneļi nodrošina transportlīdzekli ar enerģiju dienas laikā.

AMIE Demonstration Project 01 

Pirmā 3D printētā māja ASV

Vieta: Hjūstona, Teksasa, ASV.

Specifikācija: 8x5x7 pēdas

Izgatavošanas gads: 2016

Arhitekti: Alex Le Roux

Iespaidīgais par šo mazo 3D drukāto māju nav faktiskā struktūra, bet veids, kā tā tika uzbūvēta. Teksasā strādājošais inženieris Alex Le Roux izstrādāja un konstruēja Vesta betona 3D printeri, apmeklējot Baylor Universitāti. Īsi pēc tam Le Roux izmantoja atjauninātu šī printera versiju, lai izveidotu pirmo dzīvojamo 3D printēto konstrukciju Amerikas Savienotajās Valstīs. Izmantojot standarta portlandcementa maisījumu, V2 Vesta 3D printeris spēja izdrukāt 3 pēdu materiālu sekundē. Papildus tam, lai uzraudzītu datoru un ielādētu betonu printerī, nepieciešams tikai viens cilvēks. Māja tika finansēta no Le Roux un videi draudzīgas arhitektūras firmas ModEco Development LLC.

First 3D Printed House in usa 01 

3D printēti ķīniešu pagalmi

Vieta: Šanhaja, Ķīna.

Specifikācija: 80 un 130 m2

Izgatavošanas gads: 2016

Arhitekti: Winsun

Winsun atkal mūsu sarakstā, šoreiz ar diviem 3D printētiem ķīniešu pagalmiem, kas tika izveidoti 2016. gadā. Abi dārza stila pagalmi ir iedvesmoti no senajiem Sužou dārziem. Kopā ar 3D apdrukātajām teksturētām sienām, pagalmā tika iekļauta arī galerija, gleznains dārzs, rakstaini logi, 3D printēti krēsli un daudz kas cits. Dizainā, ko izstrādāja WinSun priekšsēdētājs Ma YiHe, betona 3D printētās pagalma sienas apvienotas ar vietām, kur var audzēt augus, augļus un dārzeņus. Projekts var būt arī energoefektīvs, izmantojot akvaponisko sistēmu, kas izmanto zivju ekskrementus kā augu mēslojumu.

3D Printed Chinese Courtyards 01

3D Printed Chinese Courtyards 02

Contour Crafting projekts

Vieta: Dienvidkalifornijas Universitāte, ASV.

Specifikācija: Iespējams uzbūvēt 600 m2 māju

Izgatavošanas gads: Konceptuāls projekts

Arhitekti: Pr. Behrokh Khoshnevis

Behrohh Khoshnevis ir Dienvidkalifornijas Universitātes inženierzinātņu profesors. Viņš vēlas atrisināt pasaules mājokļu krīzi, izmantojot 3D printēšanas tehnoloģijas. Contour Crafting projekts nākotnē var palīdzēt maznodrošinātām ģimenēm ar patvērumu. To varētu kādreiz izmantot, lai veidotu mājas arī uz citās planētām. Pēdējo desmit gadu laikā Khoshnevis ir projektējis un pilnveidojis milzīgu 3D printeri, kas spēj izdrukāt visu māju. Tas, kas padara Contour Crafting metodi unikālu, ir tas, ka tas printēšans procesā ļauj izvietot arī elektrības, santehnikas un gaisa kondicionēšanas ierīču caurules un blokus.

Šis betona 3D printeris būs neticami ātrs un spēs uzcelt 600 m2 māju ar visiem nepieciešamajiem komunālo pakalpojumu mezgliem, kas sagatavoti iepriekš, mazāk kā 24 stundās. Lai gan šī tehnoloģija pagaidām vēl nav novedusi pie 3D drukājamām ēkām, tā jau tiek attīstīta NASA Innovative Advanced Concepts programmas ietvaros.

Contour Crafting 01

Šī ir tikai neliela daļa no daudzās valstīs topošajiem, uzsāktajiem un pabeigtajiem 3D printēto būvju projektiem. Sekojiet jaunumiem mūsu vietnē, un mēs pastāstīsim arī pa citiem interesantiem notikumiem 3D būvniecības pasaulē.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account